Wycieczka do Gdańska – wrzesień 2019

Wycieczka do Gdańska – wrzesień 2019

19 września 2019 roku, 27 uczniów wraz z opiekunami udało się na wycieczkę do Gdańska.

Wycieczka ta była nagrodą za wyniki w nauce oraz inne szczególne osiągnięcia w roku szkolnym 2018/2019.

Pierwszym zwiedzanym przez uczniów miejscem było Westerplatte – półwysep w Gdańsku. W tym miejscu w latach 1926-1939 działała wojskowa składnica tranzytowa. Jej wrześniowa obrona w 1939 roku stała się jednym z najważniejszych i najlepiej znanych symboli oporu Polski przeciwko najazdowi Niemiec hitlerowskich. Jest to jedyne miejsce na terenie Gdańska, które zachowało obcojęzyczną nazwę. Pozostała ona niezmieniona ze względu na swój symboliczny wydźwięk walki Polaków o wolność.

Następnie uczniowie popłynęli galeonem o wdzięcznej nazwie Czarna Perła do centrum Gdańska. Podczas rejsu wysłuchali występu barda gdańskiego pana Andrzeja Starzca. Uczniom bardzo podobał się rejs oraz wspólne śpiewanie szantów. Po rejsie zjedli przepyszny obiad.

Kolejnym etapem podróży było zwiedzanie Głównego Miasta: Brama Wyżynna, Zespól Przedbramia, Dwór Bractwa św. Jerzego, Złota Brama, Dom Uphagena, Dom Ferberów, Kamienica Czirenbergów, Lwi Zamek, Kamienica van der Lindów, Dom Schumanów, ratusz Głównego Miasta, Długi Targ, Stary Dom Ławy, Fontannę, Dwór Artusa, Nowy Dom Ławy, Złota Kamienica i Brama Zielona.

Na koniec odwiedzili Europejskie Centrum Kultury. ESC to nowoczesna inwestycja kultury, która utrwala pamięć o naszym największym sukcesie obywatelskim – zwycięstwie Solidarności i upadek komunizmu w Europie, ale też ośrodek edukacyjny, centrum badawczo – naukowe, archiwum, bibliotekę i mediatekę. Uczniom bardzo podobało się, że mogą dotknąć prawie każdego z eksponatów.

Podczas zwiedzania Gdańska i ESC towarzyszył nam przewodnik p. Tomasz, który w bardzo ciekawy i żartobliwy sposób opowiadał uczniom o zwiedzanych miejscach.

Przeczytano 8 razy

Pasek dostępności